Šanon od Air Bank – správa digitálnych dokumentov

Andrej Probst, 7. december 2015, Inovácie, čítalo 2207 ľudí

Banky už niekoľko rokov premýšľajú, aké ďalšie služby poskytovať popri tradičných finančných službách. Jedným z prvých nápadov je aj uchovávanie a správa digitálnych dokumentov. Diskusií na túto tému prebehlo mnoho, až Air Bank ako prvá banka sa pustila aj do realizácie a pre svojich klientov používajúcich elektronické bankovníctvo pripravila Šanon.

Šanon

Do Šanonu si klienti môžu ukladať digitálne dokumenty, ktoré súvisia s financiami ako faktúry, účtenky, zmluvy. Nad nimi je postavených niekoľko služieb ako vytvorenie predvyplneného príkazu na splatenie faktúry, uchovávanie účteniek pre reklamáciu, upozorňovanie na dôležité termíny (splatnosť faktúry, koniec záručnej doby...).

Pozrime sa teraz na základné princípy, na ktorých Šanon stojí a ktoré sa oplatí aplikovať, ak bude niekto ďalší vytvárať správu digitálnych dokumentov.

Ukladanie digitálnych dokumentov do Šanonu

Aby Šanon fungoval, je potrebné ho naplniť a plniť dokumentami. Musí to byť čo najjednoduchšie, užívatelia sú leniví a málo motivovaní robiť úkony, z ktorých nemajú okamžitý prospech. Air Bank si s tým poradila dvomi spôsobmi.

  1. Elektronické dokumenty užívatelia dostávajú najčastejšie do svojej emailovej schránky. Odtiaľ je potrebné ich dostať do Šanonu. Klient to urobí jednoducho, prepošle email s faktúrou, zmluvou na špeciálnu emailovú adresu, ktorú mu vytvorí banka. Je to jednoduchšie a rýchlejšie, ako ukladať dokument na lokálny disk a potom vkladať cez webový formulár. Podobne funguje vkladanie kníh do čítačky Kindle od Amazonu alebo elektronických dokumentov do iŠanonu.
  2. Air Bank pripravila aj mobilnú verziu, aby bolo možné skenovať papierové dokumenty a prevádzať ich odfotením do digitálnej podoby. To sa hodí hlavne pri papierových účtenkách.

Drobná poznámka k prvému bodu. Som zvedavý, ktorá emailová služba začne poskytovať podobnú funkčnosť ako Šanon. Užívateľ emaily s dokumentami má uložené v emailovej schránke, už ich len identifikovať, spracovať a vytvoriť úložisko elektronických dokumentov.

Šanon

Automatické vyťažovanie dát

Užívateľ len tak tak zvládne vložiť dokument do Šanonu. Vyberať z neho potrebné údaje pre ďalšie spracovanie je už pre bežného užívateľa náročný proces. Je dobré, že sa banka posnažila získať čo najviac dát z uložených dokumentov.

  • Pre účely vyhľadávanie z dokumentov Šanon získa všetok text a zaradí ho do fulltextového vyhľadávania.
  • Šanon sa snaží (a ide mu to veľmi dobre) odhadnúť, či ide o faktúru. Faktúry majú síce rôzne podoby, ale mnoho údajov majú spoločných. Na dokumente sa nachádza číslo účtu, variabilný symbol, suma, adresa... Banka sa snaží vytvoriť metadáta k faktúre a zostaviť platobný príkaz, ktorý užívateľ len skontroluje a potvrdí. Klient nemusí nič prepisovať, nič kopírovať. Znižuje sa riziko preklepu, nesprávneho vyplnenia platobného príkazu. Faktúra sa prepáruje s platobným príkazom, ktorým bola faktúra uhradená.

Generovanie úloh

Do Šanonu uložíte dokumenty, Šanon z nich vyčíta dôležité údaje a pripraví pre majiteľa úlohy, ktoré je potrebné s dokumentami, resp. ich obsahom ďalej robiť. Vytvorenie platobného príkazu sme už spomínali. Šanon ďalej pre klienta vytvorí niekoľko pripomienok do kalendára, na ktoré by bolo dobré pamätať.

  • Kedy končí splatnosť faktúry.
  • Kedy končí záruka na zakúpený tovar na účtenke.
  • Kedy musíte so svojím autom do servisu.

Na záver

Air Bank už dopredu verejne avizovala, že pracuje na správe dokumentov . Banka spustením tejto služby získa cenné know how, ako klienti budú pristupovať ku správe svojich elektronických dokumentov. Nad tým sa dá postaviť veľa nových služieb. Budeme pozorne sledovať, ako sa táto oblasť rozvíja ďalej.

Ktorá ďalšia banka sa pustí do správy elektronických dokumentov?

Čo Ty na to?





Čo na to ostatní?

Roman, 23. december 2015 08:04:31

Jinými slovy, dnes mohla banka maximálně vytěžit z transakce, že jsem jako zákazník koupil v obchodě X zboží v hodnotě Y Kč. Díky správě účtenek bude banka moci vytěžit, jaké konkrétní zboží se za celkovou částkou skrývá. Pro marketingové sledování chování klienta neocenitelný zdroj informací. :-)

Václav, 16. december 2015 18:17:45

Po technologické stránce je to velice zajímavé a klasické banky budou mít hodně práce to dorovnat.

Peter, 16. december 2015 12:00:52

Šikovné win-win-win riešenie.

Miloslav, 11. december 2015 13:49:53

Ještě to poskytnout nezávisle na konkrétním bankovním účtu, jaksi neutrálně - něco ve stylu "plug&play"... *-)

Rostislav, 16. december 2015 10:12:12

plus and play zpoplatnit prostě nabídnout to jako univerzální digitální tresor klientům i neklientům ze kterých udělá AB snadno klienty

Lucie, 11. december 2015 10:46:02

...každý den své klienty v Konica Minolta seznamujeme s výhodami DMS systémů a musím uznat krásný nápad, poskytnout takový systém koncovým uživatelům jako běžnou součást každodenního života.... paráda :)