Givt.cz – pomáhaj nakupovaním

Andrej Probst, 23. august 2016, Bankovníctvo, čítalo 1018 ľudí

Givt.cz je nová finančná služba od nefinančnej inštitúcie, pomocou ktorej užívatelia tradične platia za tovar a služby v eShopoch, ale časť peňazí ide na podporu neziskovej organizácii. Nakupovaním podporujete neziskové organizácia a neplatíte pri tom ani korunu naviac.

Givt.cz

Ako to funguje?

Princíp fungovania je obdobný ako u PlnejPeněženky alebo VratnýchPeněz. Základ je v tom, že eShopy sa rady podelia s druhými subjektami o províziu z predaja v prípade, že mu tieto subjekty privedú platiacich zákazníkov. Rozdiel je len v tom, čo urobia subjekty s takto získanou províziou od eShopov. V prípade PlnejPeněženky a VratnýchPeněz si časť získanej provízie ponechajú PlnáPeněženka a VratnéPeníze a zvyšok vrátia kupujúcemu. Givt si tiež ponechá časť provízie, ale zvyšok pošle neziskovej organizácii, ktorú si zvolí kupujúci.

V praxi to potom vyzerá tak, že sa užívateľ (kupujúci na eShopoch) najprv zaregistruje na stránkach Givt.cz . Následne ide nakupovať na internete, avšak nejde na stránky eShopu, ale začne na stránkach Givt.cz, kde si vyberie eShop, kde chce nakupovať a neziskovú organizáciu, ktorú chce podporiť. Následne Givt.cz presmeruje užívateľa priamo do eShopu, kde pri presmerovaní zobrazí kupujúcemu, aký podiel zo zaplatenej sumy pôjde na účet neziskovej organizácie. A zároveň Givt.cz odovzdá eShopu identifikáciu nákupu, aby eShop spätne mohol informovať Gift.cz o zrealizovanej platbe, prideliť Giftu províziu, z ktorej časť Gift prepošle neziskovke.

Givt.cz

Kupujúci aj neziskové organizácie majú prehľad o uskutočnených nákupoch a pridelených províziách. Kupujúci vidí, akými sumami podporil ktoré neziskové organizácie. Neziskovky vidia, koľko peňazí získali od kupujúcich. Gift.cz vypláca neziskové organizácia raz za štvrťrok, ak suma presiahla aspoň 1 000 Kč. Ak nie, tak sa získaná suma prevedie do ďalšieho štvrťroku.

Zaujímavé bude sledovať tieto systémy pracujúce s províziou od eShopov, ako sa im bude dariť v čase: Čomu dajú kupujúci prednosť? Vráteniu peňazí z nákupu na vlastný účet alebo darovaniu časti platby neziskovej organizácii?

Technická poznámka na záver. Ak sa rozhodnete využívať službu Givt.cz, pri registrácii použite určite unikátne heslo. Givt v potvrdzujúcom nezabezpečenom emaile toto heslo zobrazuje. Snáď Givt neukladá heslá v nezašifrovanej podobe a heslo prestane posielať emailom.

Čo Ty na to?

Newsletter

Ak chceš dostávať pravidelne informácie o nových článkoch, zadaj svoju emailovú adresu:

Citáty

"I've missed more than 9000 shots in my career. I've lost almost 300 games. 26 times, I've been trusted to take the game winning shot and missed. I've failed over and over and over again in my life. And that is why I succeed." - Michael Jordan

"We will either find a way, or make one." – Hannibal crosses the Alps

"Clients do not come first. Employees come first. If you take care of your employees, they will take care of the clients." - Richard Branson